ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հովհաննես Սահակյանի նախագահությամբ փետրվարի 10-ին հրավիրել էր արտահերթ նիստ` հաստատելու Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածուների վերաբերյալ դիմումների ներկայացումը եւ քննարկելու «Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ընտրելու համար Ազգային ժողովին թեկնածու առաջարկելու հարցը քննարկելու հատուկ ընթացակարգի մասին» հանձնաժողովի որոշումը:
Հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովը ստացել է 4 դիմում. ԱԺ պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանն ու Հովհաննես Մարգարյանը առաջադրել են ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի թեկնածությունը, Տիգրան Ուրիխանյանն առաջադրել է Նարեկ Ալոյանի թեկնածությունը, պատգամավորներ Հովհաննես Սահակյանը, Գագիկ Մելիքյանը, Ռոբերտ Սարգսյանը, Հրանտ Գրիգորյանը, Լեւոն Մարտիրոսյանը եւ Վահրամ Մկրտչյանն առաջադրել են Արման Թաթոյանի թեկնածությունը, իսկ Նաիրա Զոհրաբյանն առաջադրել է Մակար Եղիազարյանի թեկնածությունը, որը, սակայն, չի հաստատվել` իրավական հիմքի բացակայության պատճառով: Պարոն Սահակյանը նշել է, որ ի դեմս Տիգրան Ուրիխանյանի` ԲՀԿ խմբակցության կողմից մեկ թեկնածուի դիմում արդեն ներկայացվել էր, հետեւաբար Նաիրա Զոհրաբյանն այլեւս չէր կարող թեկնածու առաջադրել:
Հանձնաժողովը հաստատել է թեկնածուների առաջադրումը:
Քննարկելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ընտրելու համար Ազգային ժողովին թեկնածու առաջարկելու հարցը քննարկելու հատուկ ընթացակարգը` հանձնաժողովը որոշել է յուրաքանչյուր թեկնածու առաջադրած պատգամավորին (պատգամավորներից մեկին) իր (իրենց) իսկ առաջադրած թեկնածուին ներկայացնելու համար տրամադրել 20 րոպե, իսկ հարցուպատասխանի համար` 5 րոպե:
Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փետրվարի 12-ին հրավիրված նիստում հանձնաժողովի անդամներն ընտրություն կկատարեն դիմումներ ներկայացրած Մարդու իրավունքների պաշտպանի թեկնածուների միջեւ:

On February 10, the NA Standing Committee on State and Legal Affairs moderated by Hovhannes Sahakyan convened an extraordinary sitting to approve the submission of the applications on the candidates of the Human Rights Defender and debate the draft decision “On the Order of Proposing Candidate to the National Assembly for Electing in the Post of the Human Rights Defender (HRD).”
The Committee Chairman Hovhannes Sahakyan informed those present that the Committee received 4 applications: the NA deputies Edmon Marukyan and Hovhannes Margaryan proposed the NA deputy Zaruhi Postnajyan’s candidacy, Tigran Urikhanyan proposed Narek Aloyan’s candidacy, the deputies Hovhannes Sahakyan, Gagik Martirosyan, Robert Sargsyan, Hrant Grigoryan, Levon Martirosyan and Vahram Mkrtchyan proposed Arman Tatoyan’s candidacy, and Naira Zohrabyan proposed Makar Yeghiazaryan’s candidacy which was approved due to lack of legal basis.
The Committee approved the candidates’ proposal.
Debating the issue of the draft decision “On the Order of Proposing Candidate to the National Assembly for Electing in the Post of the Human Rights Defender (HRD),” the Committee made a decision to provide 20 minutes, and 5 minutes to the deputy (one of the deputies) for Q & A to present their proposed candidate.
The Committee Chairman informed that the members of the Committee will make their choice among the candidates of the Human Rights Defender at the sitting of February 12 of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs.